2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimAyakkabı Seçerken Yapılan Hatalar Ayak Sağlığını Olumsuz Etkiler

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Bu konuda uzmanlaşan kişiler doğru ayakkabının seçimini her ortamda dile getirir. Bilindiği gibi ayak sorunlarının büyük bir bölümü ayakkabı seçimlerinden kaynaklanmaktadır. Ayakkabıların getirdiği rahatsızlıklardan bazıları birkaç küçük tedavi yöntemi ile kolayca çözülebilir. Ayaklar yeniden sağlıklı hale getirilebilir. Ancak bazı durumlarda ise geri dönüşü olmayan bozukluklar, sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle her zaman doğru ayakkabı seçilmelidir.

deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabı seçerken yapılan hatalar en çok parmakları etkiler. Parmaklardaki şekil bozukluğunun temel nedenlerinden biri ayakkabının parmakları fazla zorlamasıdır. Bu sadece ayakkabının küçük veya büyük olmasına bağlı değildir. Yanlış topuk desteği, iç tabanının kötü oluşu hakiki deri ayakkabı yerine ucuz ve plastik ayakkabıların giyilmesi de benzer problemlere yol açar.

Sivri Burun Ayakkabılar Parmak Şeklini Bozabilir

Baş parmakta görülen şekil bozukluğunun nedenlerinden biri de hatalı ayakkabı giymektir. Sivri ayakkabı giyen erkeklerde ve sürekli topulu ayakkabı giyen kadınlarda sıklıkla görülür. Sivri burun ve topuklu ayakkabılarda baş parmak sıkıştığı için zamanda diğer parmağa doğru kaymaya başlar. Uzun süre bü tür ayakkabılar giyildiğinde sorun kalıcı hale gelir. Estetik olarak çirkin bir görüntü ortaya çıkar ve bunun yanında gün sonunda parmaklarda ve ayakların üst kısmında şiddetli ağrılar görülür.

Çekiç Parmak ve Başparmakta Kireçlenme Sorunu

Bununla birlikte “çekiç parmak” sorunu da ortaya çıkar. Çekiç parmak, ayak baş parmağının aşağıya doğru eğilmesi hastalığına denir. Başlangıçta göze çok fazla batmaz ve yürümeyi etkilemez. Ancak buna yol açacak burun tarafı dar ayakkabılar giyilmeye devam edildiğinde bu eğilme daha da belirgin şekilde görülür. Bu noktadan sonra her yürüyüşte ve hareket edişte baş parmak daha fazla zorlanır. Bu da daha farklı sağlık sorunlarına yol açar. En önemlilerinden biri baş parmaktaki kireçlenmedir. Kireçlenme genelde baş parmak ve tarak kemiği arasında gelişir. Balerinlerde daha sık görülür. Çok fazla çömelmek ve bu şekilde beklemek, parmak ucunda çok fazla hareket etmek kireçlenmeye neden olur.

Sinirlerin Sıkışması

Tarak kemiklerinin sıkışmasına bağlı olarak gelişen rahatsızlıklardan biri de sinirlerin sıkışmasıdır. Sinirlerin sıkışması başlangıçta ağrılara neden olur. Ağrıların şiddeti giderek artar. Bir noktadan sonra ciddi şekilde dayanılmaz hale gelebilir. Bununla birlikte parmakların yanması, ayak tabanlarının yanması ve uyuşma gibi problemler de görülür. Bu nedenle yeni bir ayakkabı aldığınızda ayakkabı ile tarak kemikleriniz arasında yeterli mesafe olduğundan emin olun. Kendinizi gahantiye almak isterseniz kalın çoraplar giyerek ayakkabıları deneyebilirsiniz. Bu sayede ayaklarınızın şişmesi durumunda bile ayakkabı ile tarak kemikleriniz arasında yeterli mesafe oluşacaktır.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın