2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimAyakkabılar Neden Çabuk Eskir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Beğenerek giydiğiniz deri ayakkabıları bir süre sonra sertleştiğini görebilirsiniz. Bu sorunun ortaya çıkmasında birçok neden vardır. Bunları yapmamak deri ayakkabı modellerinin daha uzun süre yumuşak kalmasını sağlar. Ancak özensin kullanımda veya bakımları yapılmadığında derinin sertleşme ihtimali oldukça fazladır. Ayrıca sert deri çok çabuk renk değiştirir. İlk aldığınız halinden uzak bir görüntüye bürünür. Bununla birlikte yırtılmaya daha açık hale gelir. Yumuşak derilerde ne kadar hareket edilirse edilsin, eğilme, zıplama yürüme gibi ayakkabının şekilden şekilde girdiği her an esneyebildiği için yırtılmaz.

deri-ayakkabı.jpg

Deri sertleştiğinde ise her harekette deri yıpranır. Bu uzun süre devam ederse yıpranmalar artık kırışıklıklara dönüşür. Kırışan ayakkabı güzel görünmez. İstediğiniz şık kombinleri bu nedenle yapamazsınız. Ayrıca kırışan ayakkabıda boya ve cila istenen sonuçları vermez. Tek sorun güzel görünmemesi de değildir. Kırışan ayakkabı, yırtılma öncesi sinyal olarak da görülebilir. Yırtılmadan önce ayakkabıların üzerinde soyulmayalar, çökmeler de ortaya çıkabilir.

Doğru Ayakkabı Seçilmeli ve Uygun Yerlerde Giyilmeli

Bunları engellemek için bazı bakımların yapılması ve bakım yapıldıktan sonra ayakkabının uygun ortamlarda giyilmesi gerekir. Örneğin günlük, ince deriden üretilen bir ayakkabını kışın karlı bir zeminde giydiğinizde deri çok fazla su ile temas ettiğinden kurumaya başlarken sertleşebilir. Bu nedenle mevsimsel olarak da aldığınız hakiki deri ayakkabının doğru olmasına dikkat etmelisiniz. Kışın diyeceğiniz bir ayakkabıda kalın ve dayanıklı deri kullanılmalıdır. Böylece karlı ve yağışlı günlerde bile suyu emerek içinde hapseder ve ince olanlara göre daha kısa sürede kurur. Tabii ki kuruma süresinde derinin kalitesi de önemlidir. Ucuz ve plastik malzemeler hakiki deri ayakkabı modellerine göre daha uzun süre ıslak kalır. Hatta ertesi giymeyi denediğinizde ayakkabının hala nemli olduğunu görebilirsiniz.

Nemli ve ıslak şekilde ayakkabıların giyilmesi ise sağlığınız açısından risk olmakla beraber ayakkabılara da zarar verir. Bu sade sentetik modeller için değil hakiki deri ayakkabılar için de geçerlidir. Su, deri yapısına zarar verir. Doğru olmayan ayakkabıların ıslak günlerde giyilmesi nedeni ile çok çabuk eskidiği bilinmektedir.

Boya Ayakkabının Sertleşmesini ve Yıpranmasını Önler

Ayakkabıların çabuk eskimesinin diğer bir nedeni ise boyasının yapılmamasıdır. Günümüzde üretilen boyalarda kullanılan maddeler aynı zamanda ayakkabının yüzeyini de korur. Yani sadece iyi görünmesi için değil ayakkabılarınızı korumak için boya yapmayı ihmal etmemelisiniz. Boya aynı zaman derinin yumuşak kalmasını sağlayan en önemli yardımcılardan biridir. Kurumaya başlayan deri boya sayesinde yeniden yumuşar ve esneklik özelliğini korur.

Boya üreten markalar bazı ürünlerin içine cila ekleyerek hem boya hem de cilayı aynı anda yapmanıza da imkan vermektedir.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın