2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimAyakkabıların Su Geçirmemesi için Ne Yapmak Gerekir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Yağmurlu günlerde ayakların ıslanması oldukça can sıkıcıdır. Böyle günlerde “keşke ayakkabı su geçirmez olsaydı” cümlesi herkesin aklından geçer. Su geçirmeyen ayakkabılar bu gibi hava koşullarında ayakların kuru kalmasını sağlar. Yağmur suları, ayakkabı yüzeyinde kalır ve ayaklara ulaşmadan emilir.

deri-ayakkabı.jpg

Ancak ayakkabıda böyle bir özellik yoksa ayaklarınız eve dönene kadar su içinde kalacaktır. Bu çözmek için ayakkabıyı su geçirmez hale getirmek için farklı yöntemler deneyenlerin sayısı hiç de az değildir. Bunu yapmak belli oranda mümkün olsa da en doğrusu su geçirmeyecek bir ayakkabı almaktır.

Hakiki Deri Ayakkabı Su Geçirmez

Hakiki deri ayakkabı su geçirmezliği ile bilinir. Deri, su karşısında dayanıklı olmasının yanında sıvıyı doğrudan emer ve içinde hapseder. Yoğun yağış altında bile ayakların kuru kalmasını sağlar. Bu nedenle ayakkabıları su geçirmez yapmaya çalışmaktansa deri ayakkabı alıp onu kullanmak daha kolay ve garantili olacaktır.

Ayakkabı Yapımında İşçilik Önemli

Ayakkabılar kullanıma bağlı olarak zaman içinde aşınır ve yırtılmaya başlar. Özellikle yapıştırıcı ile tutturulan tabanlar, yapışma yerinden zamanla kopar. Bir de özenli yapılmadıysa ve işçilik iyi değilse bu gibi sorunların görülme ihtimali fazladır. Buradaki kopmalar bazen gözle görülmeyecek kadar küçük olabilir. Bunun için su bu boşluklardan girdiğinde sorun komple ayakkabıda sanılabilir.

Taban Kısmında Kopma Olabilir

Ayakkabılarınız su alıyorsa öncelikle taban kısmını kontrol edin. Yapışkan zayıflamışsa ve taban kopmaya başlamışsa tekrar uygun şekilde yapıştırın. Elinizde ayakkabıyı yapıştırmak için uygun malzemeler yoksa bir ayakkabı tamircisine giderek kolay şekilde sorununuzu çözebilirsiniz. Ayakkabı tamamen eskidiyse ve açılmalar fazlaysa yeni ayakkabı almak daha iyi olacaktır.

Süet, Plastik ve Bezden Üretilen Ayakkabılar Su Geçirmez Yapılamaz

Süet, plastik, bez gibi malzemeden üretilen ayakkabılar suya karşı güçlü değildir. Su ile temas ettiğinde direnç göstermeden suyu olduğu gibi ayakkabının içine geçirir. Bu nedenle yağışlı günlerde bu tür ayakkabıları giymekten kaçınılmalıdır. Bu ve benzeri ürünlerden yapılan ayakkabıları su geçirmez yapmaya çalışmak bir işe yaramayacaktır.

Kauçuk Tabanlar Su Geçirmez

Eğer tabandan su alıyorsa ek bir kauçuk taban taktırarak sorununuzu çözebilirsiniz. Kauçuk tabanlar hem su geçirmez hem de kaymaz. Aynı zamanda ayakkabının da ömrünü uzatır. Kauçuk tabanları internetten sipariş vererek kendiniz de takabilirsiniz. Ancak bazı tabanlar için ayrı işlemlerin yapılması gerekir. Bunun için özel makineler ya da tecrübe olması şarttır. Ayrıca kendinizin takabileceği bir taban alsanız bile tam olarak oturtamayabilirsiniz. Bu nedenle kauçuk taban taktırmak istiyorsanız işin ustasına başvurun. Bir ayakkabı tamircisine giderek tabana kauçuk taktırın.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın