2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimBir Ayakkabıyı Almamak için 5 Neden

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

 

  1. Küçük veya Büyük Olması

Ayakkabıların küçük veya büyük olması ayaklarınızı olumsuz etkiler. Küçük ayakkabılarda “ayakkabı giyildikçe daha iyi oturur” düşüncesi doğru değildir. Ayakkabı esneme yapabilir ancak numarası büyümez. Bu sadece ayakkabının kullanıldıkça açılması anlamına gelir. Hakiki deri ayakkabılarda bu daha da belirgin şekilde görülür. Kısa süre içinde ayaklarınız ayakkabı içinde daha rahat eder. Büyük ayakkabılar ise ayak burkulması, bilek burkulması, parmaklarda ve tırnaklarda deformasyona yol açar. En doğru olanı her zaman ayağınıza tam olarak uyan, ne büyük ne de küçük modelleri satın almaktır.

  1. Burnunun Çok Dar Olması

Bazı ayakkabı modellerinin burnu olması gerekenden daha sivridir. Bu genelde ayakkabıyı daha estetik hale getirmek için yapılır. Çoğu ayakkabıda da olumlu sonuçlar verir. Ancak bu tür modeller sürekli giyildiğinde bazı sorunlara neden olabilir. En çok karşılaşılanı ise parmakların sıkışmasından dolayı sürekli ağrıması, parmakların sıkışmasına bağlı olarak ayakların rahat etmemesidir. Ayaklarınız rahat etmediğinde yürükken zorlanırsınız. Her gün tekrarlandığında ise kalıcı hale gelebilir. Bu nedenle bu tür ayakkabıları belli günlerde giymek daha doğrudur. İş toplantılarında, akşam yemeklerinde yani özel günlerde giyilebilir. Ancak gündelik ayakkabı haline getirilmemelidir.

  1. Malzemesi Belli Olmayan Ayakkabılar

Ayakkabı alırken kalitesinden emin olmanız gerekir. En azından aldığınız ayakkabının hangi malzeme kullanılarak yapıldığını bilmeniz önemlidir. Örneğin suni deriden yapılan bir modeli çok beğenip satın alabilirsiniz. Ancak suni deriye gerçek deri ayakkabı gibi bakım yapar ve kullanırsanız hem ayakkabıları daha çabuk kullanılmaz hale getirirsiniz hem de bunların hiç bir faydası olmayacağı için zaman kaybetmiş olursunuz. Aynı durum sentetik ve plastik kullanılarak yapılan ayakkabılar için de geçerlidir. Çok sıcak bir günde kaliteli diye düşündüğünüz ucuz plastik ayakkabıları giydiğinizde, bütün gün ayaklarınızın yandığını ve terlediği hissedersiniz. Bu nedenle aldığınız ayakkabının hangi malzemeden kullanıldığına bakmanız, hangi amaçla ve nerelerde giymeniz gerektiği hakkında size fikir verir.

  1. Su Geçirmeyen Modeller

deri-ayakkabı.jpg

Bir ayakkabıdan beklenen temel özelliklerden biridir. Su geçirmeyen modeller bu nedenle daha fazla tercih edilir ve piyasada fazlaca satılır. Özellikle mevsimsel olarak su geçirmeyen ayakkabılar gününüzü daha sorunsuz geçirmenizi sağlar. Hakiki deri ayakkabılar su geçirmeme konusunda oldukça iyidir ve ayaklarınızı kuru tutacak özelliklere sahiptir.

  1. Taban Yapısına Dikkat Edin

Ucuz ve kalitesiz tabanlar ayak sağlığınıza olumsuz etki eder. Hem iç tabanının hem de dış tabanının belli bir kalitede olması şarttır. İç tabanın ortopedik olması ayakkabının konforunu; dış tabanının kaliteli ve dayanıklı olması ise ayakkabının sağlamlığını arttırır.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın