2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimBu Yöntemler ile Deri Ayakkabınızdaki Kırışıklıkları Yok Edin

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayakkabılar kullanım süresine, kullanım şekline ve kalitesine göre zamanla asıl görüntüsünden uzaklaşır. Bu tüm modeller için geçerlidir. Bir başka deyişle bunun önüne geçilmesi mümkün olmasa da görülme süresi ertelenebilir. Hakiki deri ayakkabı modellerindeki kırışma sorunu da bu kapsamda görülebilir.

deri-ayakkabı.jpg

Deri ayakkabı kırıştığında o şık görüntüsünden uzaklaşır. Her model için geçerli olan bu durum ayakkabının kalitesinden değil genelde kullanıma bağlı olarak görülür. En basit neden olarak aylarca her gün aynı ayakkabı giyildiğinde yıpranması daha kolay hale gelir. Üstelik bu ayakkabı iş ayakkabısıyla ve iş için sürekli ayak duruluyor veya yürünüyorsa ayakkabının ömrü de doğal olarak kısalacaktır.

Deri ayakkabıların bir avantajı bu sorunların kolayca halledilmesidir. Önemli olan ilk anda müdahale etmektir.

Ayakkabıları Değiştirerek Kullanın

Belirttiğimiz gibi bir ayakkabıyı her gün giymek daha kolay yıpranmasına neden olur. Bu nedenle en azından iki çift ayakkabınızın olması ikisini de çok uzun süreler kullanmanızı sağlar. Bu iki çift ayakkabıdan giymediğinizi bekletirken temizlemek ise kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Özellikle hakiki deri ayakkabı kullanıyorsanız hem giymeden önce hem de bekletirken mutlaka temizleyin ve cilasını yapın. Bekletirken cila yapmak derinin daha iyi emilim yapmasını sağlayacağı için hem esnekliğini korur hem de çatlaması engellenir. Boya ve cila derinin yumuşak kalmasını da sağlar. Böylece konforu da sürekli üst seviyede kalır. Ayrıca deri yumuşayacağı için kırışmayacaktır.

Sert Deri Daha Çabuk Kırışır ve Çatlar

Ayakkabıların çatlamasının en büyük nedeni derinin sertleşmesidir. Deri sertleştiğinde eski esnekliğini kaybeder ve hareket ettikçe çatlamaya başlar. Bu hemen gözlemlenemez. Zaman içinde yavaş yavaş kılcal çatlaklar oluşur. Temizlik yapılmazsa bunlar fark edilemez ancak büyüdüğünde derinleşir ve geri döndürülmesi daha da zorlaşır.

Güneş, Işık ve Isıtıcı Altına Deri Ayakkabı Koymayın

Deri ayakkabı modelleri güneş altında bekletilirse kurumaya başlar. Aynı şekilde ışık kaynağının önünde ya da ısıtıcı önünde kaldığında yine kurur. Bunun derinin çatlamasına neden olacağını belirtmiştir. Bu nedenle ayakkabılarınızı güneş altında bekletmeyin. En sık yapılan hatalardan biri yağışlı günlerden sonra ayakkabıyı güneşe ya da ısıtıcı altına koymaktır. Bu hem renk kaybına hem de deri yumuşaklığının kaybolmasına yol açar.

Büyük Gelen Ayakkabılar Daha Çabuk Kırışır

Ayakkabılarınız büyük geliyorsa çatlaması ve kırışması normaldir. Özellikle büyük ayakkabılarda burun tarafı çok fazla eğilip büküleceği için kısa sürede orijinal halini kaybeder. Ayakkabının burnu ile ayak parmaklarınızın arasında iki parmak kadar boşluk olması yeterlidir. Yürürken ayaklarınızın ayakkabı içinde hareket ettiğini hissediyorsanız ayakkabı büyük numaralı demektir. 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın