2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimÇöken Deri Ayakkabı Nasıl Düzeltilir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Çok sevilen ve sürekli giyilen ayakkabıların şeklini koruyamaması beklenebilecek bir durumdur. Ayakkabılar her ne kadar çok beğenilse de ve giymekten keyif alınsa da belirli aralıklarla başka bir ayakkabı giymek ömrünü uzatır. Aksi durumda esnekliğini kaybeder ve ayakkabının bazı bölümleri kendini bırakabilir. Hakiki deri ayakkabı özelinde bu sorunlar genelde ayakkabı burnunda görülür. Yürürken ve hareket ederken ayakkabının ön tarafı içine çökmüş gibi durur. Bu hem giyen kişi için hem de dışarıdan bakanlar için iyi bir görüntü oluşturmaz. Ayakkabı sanki senelerdir giyiliyormuş gibi durur.

koyu-taba-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabıyı bu şekilde giyemeye devam etmek isteyenler olabilir. Özellikle oluşan çukurlar ve çatlaklar fazla göze batmıyorsa sorun yaratmadığı düşünülebilir. Ancak bu küçük çukurlar ve çatlaklar düzeltilmediğinde zamanla daha derinleşir. İlk başta sadece yürükken, eğilirken ortaya çıkan çatlaklar artık tamamen ayakkabı üzerinde yer eder. Bu nedenle henüz daha başındayken oluşan çukurlara ve çatlaklara önlem alınmalı ve düzeltilmelidir.

Deri Ayakkabıların Kurumaması için Boya ve Cilası Düzenli Yapılmalı

Hakiki deri ayakkabı çatladığında veya çukurlar oluştuğunda deri kısmı kurumaya başlamış demektir. Deri ayakkabıların en büyük artısı olan konfor, rahatlık ve esneklik deri kurudukça azalır. Bu yüzden ayakkabı giyildiğinde öncesine göre daha fazla sıkmaya başladığı hissedilir. Bu yine hareket ederken daha fazla kendini belli eder. Yani, sadece estetik açısından değil ayakkabı daha rahat giyebilmek adına deri yumuşatılmalı ve üzerindeki çukurlar düzeltilerek ayakkabı normal formuna getirilmelidir.

Her Deri Ayakkabıda Çökme ve Çatlak Görülebilir

Öncelikle bu sorunun çok pahalı hakiki deri ayakkabı modellerinde de görülebileceğini söyleyelim. Elinizdeki ayakkabının üzerinde bu tür çatlakları gördüğünüzde ayakkabının kötü ve kalitesiz olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu yanlıştır. Bazı durumlarda ayakkabı çok az kullanılmasına rağmen yine çatlaklar görülebilir. Özellikle yaz aylarında ayakkabılar çok fazla güneş altında kalacağından düzenli olarak boya yapılmadığında kurumaya başlar. Kuruyan deri yürüdükçe önce kılcal daha sonra derin çatlaklar oluşturur.

Doğal Yağlar Çatlakları Yok Etmede En Etkili Yöntem

koyu-taba-deri-ayakkabı.jpg

Çatlaklar için çeşitli doğal yağlar kullanabilirsiniz. Bunlardan en fazla tercih edilenleri hint yağı, badem yağı ve zeytin yağıdır. Ayakkabının üzerine sürdükten sonra derinin yağı emmesini beklemeniz yeterlidir. Bu derinin yumuşamasını sağlayarak çatlakların kaybolmasını sağlayacaktır. Ancak bu işlemlerden sonra yeterli görmezseniz sonrasında ütü yaparak da kırışıklıkları ve çatları düzeltebilirsiniz.

Çukur ve Çökmeler için Ayakkabı Tamircisi En Doğru Yol

Çukur ve çökmeler için de bir ayakkabı tamircisi bulmanız daha doğrudur. Ayakkabının çökmesi genelde evde yapılacak işlemler ile düzeltilemez. Özel makineler kullanılarak çökmeler ayakkabı tamircisinde kolaylıkla halledilebilir.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın