2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Bir ayakkabı ne kadar uzun süre dayanırsa o kadar kalitelidir düşüncesi pek de doğru değildir. Ayakkabı son seviyede kalitede olsa bile doğru kullanılmadığında, temizliği ve boyası yapılmadığında zamanla eskimeye başlar. Bu özellikle bazı modeller için oldukça kötüdür. En ufak hataların bile göze battığı birçok ayakkabı modeli vardır.

Kolay Temizlenir ve Kolay Boyanır

Bu tür sorunlarla çok sık karşılaşıyorsanız buna göre bir ayakkabı almanız gerekir. Temizlik ve boya işlemleri ile fazla zaman kaybetmek istemiyorsanız bunların çok daha basit olduğu ayakkabılar almalısınız. Hakiki deri ayakkabı bu konudan şikayetçi olanlar için ideal modellerden biridir. Deri, sentetik ve plastik ayakkabılara göre daha yumuşaktır. Yumuşak olması nedeni ile kolay kolay kırılmaz ve eskimezler. Üzerinde çatlakların oluşması diğer ayakkabılara göre daha uzun sürede gerçekleşir. Aynı zamanda silinmesi de kolaydır.

Lekeler Daha Kolay Çıkar

Deri ayakkabılara leke bulaştığında veya kirlendiğinde aynı gün bunları silerseniz kolay şekilde çıktığını görebilirsiniz. Suni derilerde ise bu işlem daha zordur. Ayakkabı üzerine bir şey döküldüğünde suni deri onu hemen emerek içine çeker. Malzemenin yapısı gereği dökülen şey temizlense bile büyük ihtimalle üzerinde leke kalacaktır. Bu lekeleri ortadan kaldırmak mümkündür ancak farklı yöntemler ve maddeler kullanılması gerekir.

deri-ayakkabı.jpg

Deri ayakkabılarda ise bu işlemler çok daha basittir. Üzerine bir şey dökülen ayakkabıyı fırça ile silmek yeterlidir. Çok inatçı bir leke bulaştıysa bunun için karbonat veya sirke kullanmanız yeterlidir. Ancak deri ürünlerde bile bu işlemlerin aynı gün yapılması gerekir. Deri, diğer malzemelere göre dökülen bir şeyi daha geç içine çeker ancak çektiğinde ise yine temizlenmesi için farklı yöntemlerin uygulanması gerekir.

Deri Ürünlerin Yüzeyi Pürüzlüdür

Derinin yüzeyi girintili çıkıntılıdır. Bununla ilgili genelde olumsuz bir durum olduğu düşünülse de aslında ayakkabının kalitesini gösteren önemli unsurlardan biridir. Çünkü deri doğaldır ve üzerinde girinti, pürüz ve farklı büyüklükteki gözeneklerin olması normaldir. Bu aynı zamanda deri üzerinde çok az işlem yapıldığını da gösterir. Yani, pürüzlü ve girintili yüzeye sahip hakiki deri ayakkabıların daha doğal olduğu söylenebilir.

 

Koyu taba, siyah ve kahverengi deri ayakkabılardan lekeler daha kolay çıkar. Ufak tefek lekeler olduğunda ise kolay şekilde göze batmaz. Bu da gün içinde böyle bir sorun yaşayıp hemen müdahale edemediğinizde gün boyunca lekeli ve kirli bir ayakkabıyla gezmenizi engeller. Açık mavi, gri ve diğer açık tonlardaki renklerde bu lekeler daha fazla göze batar. Bu modellerden bir tanesini giyiyorsanız herhangi bir leke bulaştığında hemen silmeniz gerekir.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın