2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Nasıl Kullanılmalı?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Herhangi bir üründen daha fazla verim alabilmek ve ömrünü uzatmak için özellikleri iyi bilinmelidir. Daha sonra bu özelliklere göre dikkatli davranılmalı ve kullanılmalıdır. Aksi durumda normalden kısa sürede kullanılamaz hale gelebilir veya görüntü olarak eski bir hal alabilir. Ayakkabılarda da bu durum geçerlidir. Bir ayakkabının malzemesine göre farklı şekilde kullanmanız gerekebilir. Hakiki deri ayakkabı da bunlardan biridir. Diğer ayakkabı modellerine göre pahalı olması, konforu ve kullanışlı olmasından kaynaklanırken, özellikle bazı modelleri hassas deriden üretildiği için dikkatli olunmalıdır.

Ayakkabılarınızı Dinlendirin

Ayakkabıların çok çabuk eskimesinin ve yıpranmasının en önemli nedeni sürekli aynı ayakkabının giyilmesidir. Art arda aynı ayakkabı giyildiğinde ayaktaki ter ayakkabıya geçer. Bu şekilde kullanılmaya devam edilirse ayakkabıda bakteriler oluşur. Bu ayakkabının kötü kokmasına neden olur. Bunun haricinde bazı ayakkabı modellerinde nem ve ıslaklık malzemeye zarar verir. Deri ayakkabı nemden ve ıslaklıktan zarar gören türdendir. Ayağınızın terlemesini engelleyecek özelliklere sahip olsa da gün içindeki tempoya göre terleme ihtimali de vardır. Terlediğinde deri ıslaklığı ve nemi direkt olarak çeker. İççinde hapsettiği nem bir süre sonra derinin zarar görmesine neden olur. Deri içindeki bu nem ortalama 1 günde kurur. Bu nedenle özellikle yoğun geçen bir günün ardından deri ayakkabılarınızı bir gün bekletin.

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Bekletirken içine kalıp koyarsanız ayakkabının sürekli diri kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için satılan tahta kalıplardan bir tane edinebilirsiniz. Eğer kalıp yoksa bunun yerine boş kağıt veya gazete kağıdı da koyabilirsiniz. Açık renk bir modelse gazetenin boyasının çıkma ihtimaline karşı boş kağıt koymak daha doğru olacaktır.

Kösele Ayakkabılar Yağmurlu Havada Giyilirse Eskir

Deri ayakkabı modelleri onlarcadır. Bunlardan biri de kösele tabanlı olanlardır. Kösele taban olabildiğince nem ve sudan uzak tutulmalıdır. Su doğrudan yapısını bozar, eskitir ve kullanışlılığını alır. Bu nedenle yağmurlu ve karlı havalarda kösele tabanlı ayakkabıları giymemek gerekir. Yağmur ve kar suları köselenin yumuşamasına neden olacaktır.

Kauçuk Tabanlar Yağmurlu ve Karlı Günlerde Giyilebilir

Yağmurlu ve karlı havalarda kauçuk tabanlar tercih edebilirsiniz. Bunlar suya karşı son derece dayanıklı olduğu için kar ve yağmurdan etkilenmez. Bot ve çizmede kauçuk tabanların kullanılmasının nedenlerinden biri budur. Ayrıca kauçuk taban zemini daha iyi tutar. Kösele tabanlar ıslak zeminde iyice kayganlaşır ve yürümek neredeyse imkansız hale gelir. Kauçuk tabanlar ise su ve ıslaklıktan etkilenmez.

Ayakkabıları Yıkarken Dikkatli Olunmalı

Ayakkabılarını çamaşır makinesinden yıkayanlar vardır. Ancak bazı ayakkabı modelleri makinede yıkandığında dağılabilir veya zarar görebilir. Deri ayakkabılar da bunlardan biridir. Çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın