2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Özellikleri

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Hakiki deri ayakkabı konusunda bilinen doğru ve yanlış bilgiler vardır. Ufak bir araştırma ile internetten doğru bilgilere ulaşılıp ona göre tercihler yapılabilir. Yazımızda deri ayakkabı hakkında bilinmesi gerekenleri bulabilir ve bu modelde bir ayakkabıyı satın alırken neler ile karşılaşacağınızı, ne gibi avantajları olduğunu bulabilirisiniz.

Deri Türü

deri-ayakkabı.jpg

Öncelikle aldığınız ayakkabıda hangi derinin kullanıldığını bilmeniz, ayakkabıdan ne beklemeniz gerektiği konusunda size fikir verir. Çoğu birbiri ile benzer özellikler gösterse de bazı noktalarda birbirinden ayrıldığı için her deri ayakkabı aynı değildir. Türkiye’de üretilen deri ayakkabılar genelde dana derisiyle yapılır. Dana derisi ise bu alanda kullanılabilecek en kaliteli ürünlerden biridir. Diğerlerine göre biraz daha kalın olması en büyük artısıdır. Bu sayede özellikle de kışın ayakları üst seviyede korur. Dana derisi tam tahıl deri grubunda yer alır.

Derinin İşlenmesi

Deri işlenirken farklı kimyasallar kullanılarak daha kolay şekil alabilir hale getirilir. İşlenen deride kullanılan bu malzemeler derinin sahip olduğu avantajların azalmasına yol açar. Bu nedenle mümkün olduğunda üzerinde daha az işlem yapılan ürünler tercih edilmelidir. Daha az işleme maruz kalmış ve doğal olmaya en yakın olan deri ayakkabı üzerinde bazı şekil bozuklukları görülür. Derinin doğal yapıda olması beklenebileceği gibi kusursuz bir yüzeye sahip olmasını engeller. Bunlar çeşitli yollar ile azaltılmaya çalışılsa da kimyasallar maddeler kullanılmadığı için gözle görülebilecek seviyede kendini belli eder. Bu ayakkabının kaliteli olduğunu gösterir. Kullanılan derinin doğal yapısını koruğu ile ilgili fikir verir.

Derinin Su ile Teması

Deri su geçirmezdir. Kış aylarında birçok kişinin deri ayakkabı giymesinin nedeni de budur. Yoğun bir yağış altında bile yağmur suları deri tarafından emilir ve ayaklara ulaşmaz. Ancak derinin su geçirmez olması suya karşı bir tepki vermeyeceği anlamına gelmez. Su, ıslaklık ve nem deriyi olumsuz etkiler. Normale göre daha kısa sürede deformeler görülmesine yol açar. Ayakkabı üzerinde çatlakların oluşmasına neden olur. Bu nedenle ayakkabılarınız ıslandığında mutlaka öncelikle kurumasını bekleyin.

Deri Kokusu

Deri ayakkabılar kokar mı? Sorusu birçok kişinin aklına gelmektedir. Deri, doğal bir üründür ve bu nedenle kendine has bir kokusu vardır. Bu koku dışarıya çok az yansır. Yakından koklandığı zaman hissedilir ancak rahatsız etmez. Sentetik ayakkabılar ile karşılaştırıldığında koku ayrımı daha net yapılabilir. Ancak bunun haricinde rahatsız edici, ağır ve yayılan bir kokusu yoktur.

Deri Rahatlığı

Rahatlığı herkes tarafından bilinen deri ayakkabılar tabana, bileklere ve ayak kemiklerini zorlamadan, baskıyı eşit şekilde yayarak, ayak şeklini kısa zamanda alması ile oldukça rahat bir kullanım seçeneği sunar.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın