2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Sağlıklı mı?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabıların sağlıklı olup olmadığı konusunda aklında soru işareti bulunanlar olabilir. Deri, doğal olduğu için acaba ayakta alerji yapar mı? Ayakları terletir mi? Kaşıntı yapar mı? Şeklindeki sorular daha önce deri ürünler kullanmayın aklına gelebilir. Peki, deri ayakkabılar sağlıklı mıdır, değil midir?

Deri Ayakkabılar

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Düşünülenin aksine deri ayakkabılar doğrudan alınıp üretimde kullanılmaz. Öncelikle bazı işlemlerden geçirilir ve ayakkabı formuna getirmek için çeşitli maddeler ile birlikte harmanlanır. Bu derinin doğrudan ayaklara temas ettiğinde herhangi bir alerjik durum ortaya çıkmasını engeller. Ancak bu işlemler yapılırken mümkün olduğunda az ve kimyasal olmayan maddeler kullanılmalıdır. Böylesi daha sağlıklıdır. Deri, doğallığını ne kadar korursa kendi özelliklerini o kadar iyi gösterir.

Ayakta Alerjiler Neden Olur?

Plastik ve sentetik ayakkabılarda bu maddelerin kullanım miktarı fazladır. Zaten malzemeler deri olmadığından içinde belli bir miktar kimyasalı barındıran ürünler, bir de kolay şekil alabilmesi için farklı işlemlerden geçince ayaklar için zararlı olabilir.

Plastik ve Sentetik Ayakkabılar Alerjiye Neden Olabilir

Ayakkabının neden olduğu alerjilerin temel nedenlerinden biri de budur. Hakiki deri ayakkabı modellerinde bu kimyasallar kullanılmaz, doğal yöntemler ile temizlenir ve şekle sokulur. Bu nedenle ayaklarınız sık sık alerji oluyorsa, sürekli kızarıyorsa ayakkabılarınızı değiştirmeniz gerekir. Deri olmayan ve kimyasallar ile üretilen malzemeden yapılan modelleri mutlaka çorapla giymeniz gerekir. Ayağınız ile direkt temas etmesi bu tür kızarmaların ve alerjilerin temel sebebidir.

Ayaklarda Kızarma Sorunu Neden Olur?

Kızarma dışında bazen ayaklarda kaşınma da olabilir. Bu yine çorap giyilmediğinde görülür ve rahatsızlık verecek seviyelere kadar gelebilir. Kaşınma sorununu ortadan kaldırmak için yine kaliteli ayakkabılar almanız gerekir. Özellikle sandalet gibi ayağınızı terleten açık modeller yerine hem ayak sağlığınızı koruyan hem de kaşınmasını engelleyecek hakiki deri ayakkabı giyilmelidir.

Uzmanlar Tarafından Deri Ayakkabı Önerilmektedir

Deri ayakkabılar bu gibi nedenler ile kullanılması tavsiye edilen ayakkabılardır. Uzmanlar özellikle ayakları fazla terleyen, ayak ağrısı çeken, diz ve eklemleri ağrıyan insanların yanlış ayakkabı tercihi nedeni ile böyle sorunlar yaşadığını ve hakiki deri ayakkabı kullanmalarını önermektedir.

Doğal Malzemeler Sağlıklıdır

Kimyasalın az kullandığını doğal ürünler her zaman daha faydalıdır. Üzerinde az oynanan ve işlenen deriler herkes için uygundur ve giyilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Sağlıklı Olmasının Yanında Şık Görünmek için de Tercih Edilir

Deri ayakkabının bilinen faydaları ile birlikte getirdiği diğer bir avantaj ise şık görünmesidir. Herhangi bir ortamda, kendinize ve ortama yakışacak şekilde farklı modelleri kullanabilirsiniz. Çeşitli renkteki ayakkabıları alarak kıyafetleriniz ile uyumlu görüntüler oluşturabilirsiniz.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın