2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Sararır mı?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayakkabıların uzun süre rengini ve biçimini koruması önemlidir. Ancak bazı durumlarda ayakkabıların sararması gibi sorunlar görülebilir. Özellikle beyaz renk ayakkabı giyenler bu problem ile sık şekilde karşılaşır. Genelde taban kısmında renk değişikliği, sararma ortaya çıkar. Peki, deri ayakkabı modellerinde de bu sorun görülür mü? Deri ayakkabı sararır mı?

Deri Ayakkabıların Renk Değiştirmesi Normal midir?

Günümüzde farklı teknolojiler ile çeşitli ayakkabı modelleri üretilmektedir. Deri sektörü de uzun yıllardır bu teknikleri kullanarak farklı tasarımlar ve renklerde ayakkabı üretmektedir. Deri, doğal yapısı itibari ile saf beyaz renk değildir ancak çeşitli boyama işlemleri ile beyazlatılabilir. Bu işlemlerin belli bir standartta yapılması sorun teşkil etmez ancak aşırı kimyasal, doğal olmayan ve ucuz boyama yöntemleri ile hem derinin yapısı bozulur hem de boyanın kalitesinden dolayı renk değişimleri görülür. Bu sadece beyaz renk için değil boyanarak üretilen deri ayakkabı modelleri için de geçerlidir.

Deri Ayakkabı Renk Değiştirir mi?

Hakiki deri ayakkabı doğa koşullarına karşı dayanıklıdır. Bu nedenle şeklini ve rengini korur. Eğer yanlış işlem yapılmazsa, deriye uygun olmayan işlemler yapılmazsa rengi bozulmadan senelerce kalır.

deri-ayakkabı.jpg

Ancak her ürüne olduğu gibi deri için de zararlı olabilecek şartlar ve uygulamalar vardır. Bunlardan birincisi güneştir. Güneşi altında bekleyen ayakkabılar birkaç ay içinde eski görüntüsünden uzaklaşır. Parlak ayakkabılar matlaşmaya başlar. Çünkü sıcaklık deri için iyi değildir ve deforme olmasına neden olur.

Güneş Deri Ayakkabıların Renk Değiştirmesine, Matlaşmasına ve Solmasına Neden Olur

Bunu engellemek için ayakkabıları güneş altında bekletmemek gerekir. Bununla birlikte ayakkabının konulduğu yerde bir ısı kaynağı olmaması gerekir. Peteklere veya herhangi bir ısıtıcıya yakın şekilde çıkarılan ve günlerce bekletilen ayakkabıların renk değiştirmesi normaldir.

Ucuz Boyalar Ayakkabıya Zarar Verebilir

Renk değişimlerinin diğer bir nedeni ise yanlış boya kullanmaktır. Deri doğal olduğu için kaliteli boyalar ile boyanması gerekir. Ucuz kimyasalların kullanıldığı boyalar derinin soluklaşmasına neden olabilir. Bu sadece deri ürünlerinde değil diğer ayakkabı modellerinde de geçerlidir.

Sararan ve Renk Değiştiren Ayakkabı Nasıl Eski Haline Döndürülür?

Sararan ayakkabılar için en etkili çözümlerden biri karbonattır. Karbonat, her malzemeden üretilen ayakkabı için ideal parlatma, temizleme ve beyazlatma ürünlerinden biridir.

Karbonat ile Ayakkabı Nasıl Eski Rengine Döndürülür?

Ortalama bir yemek kaşığı karbonatı yine bir yemek kaşığı su ile karıştırın. Karıştırdıkça macun kıvamına gelecektir. Bu kıvamı yakaladıktan sonra ayakkabının sararan kısmına sürün. Sürerken özellikle çok renk değişimi olan ve sararan noktalara yoğun şekilde macunu uygulamak daha keskin sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın