2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Uzun Süre Dayanır mı?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Alınan bir ayakkabıyı uzun süre giymek herkesin istediği bir şeydir. Böylesi hem ekonomiktir hem de alış verişle zaman kaybedilmemesi demektir. Eğer bir ayakkabıyı uzun zaman boyunca giymek istiyorsanız satın alırken ve kullanırken dikkatli davranmanız gerekir.

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Hakiki deri ayakkabı modelleri özelinde ürünün gerçek deri olup olmadığı, ne kadar iyi işçilik ile üretildiği, kullanılan taban yani genel olarak kalitesi ayakkabının ömrün belirler. Bunlar sağlandığında bir de kullanırken bakımlarını yaptığınızda deri ayakkabıları yıllarca giyebilirsiniz.

Kaliteli bir ayakkabı aldığınızda uzun süre giymek için gereken ilk adımı atmışsınız demektir. Peki, bir ayakkabının kaliteli olup olmadığını nasıl anlaşılır?

Derinin Ne Kadar Kalın Olduğu Önemlidir

Öncelikle aldığınız deri ayakkabı ne tür bir deriden yapılmış, kullanılan deri ne kadar kalın ona bakabilirsiniz. Kalın deriler, ince ve işlenmiş deri ürünlere göre daha dayanıklı ve güçlüdür. Bazı ayakkabılarda hem kolaş işlenmesi hem de ekonomik olması için ince deri kullanılmaktadır. Bunlarda da yine konfor ve rahatlık, nefes alabilirlik, esneklik gibi istenen temel özellikler görülse de kalın olanlara göre daha kısa sürede yıpranır.

Derinin Kalitesi El ile Kontrol Edilebilir

Aldığınız ayakkabının derisini elinizle kontrol edebilirsiniz. Deri, doğal ve test edilebilir bir ürün olduğundan dokunduğunuzda kolayca fikir edinebilirsiniz. Deri kalınlığı kıilık ayakkabılarda daha önemlidir. Kar ve yağmur gibi doğa olaylarına karşı ayakları daha iyi korur. Yazlık modellerde ise biraz daha ince olabilir. Böylece ayakkabının ağırlığı da düşer. Yazın daha ferah ve hafif ayakkabılar tercih edildiğinden genelde kışlık ayakkabılara göre ince deri tercih edilir.

Dikiş Kalitesi Önemli

Diğer bir detay işçiliktir. Ayakkabıda dikiş kullanılmışsa ve bunlar iyi bir şekilde atılmışsa muhtemelen uzun süre ayakkabı şeklini bozmadan kullanılabilecektir. Dikişlerin iyi bir şekilde atılması aynı zamanda ayakkabının daha estetik görünmesini sağlar.

Kaliteli Taban Ayakkabının Yıpranmasını Engeller

Dikiş yerinde taban kalitesi de önemlidir. Aşınmaya karşı direnç gösterecek ve kaymayan tabanlar ile ayakkabıların ömrü önemli şekilde uzar. Ayrıca tabanlar yürürken daha rahat olmanızı sağlar.

Ayakkabı Temizliği Sayesinde Uzun Süre Kullanılabilir

Ayakkabı alındıktan sonra da temizliği yapılırsa ömrü daha da uzar. Bakım ürünlerinden boya ve cila bir deri ayakkabı için yeterli korumayı sağlar. Düzenli şekilde yapılırsa hem ayakkabının yüzeyi korunur hem de ayakkabı daha rahat bir hale gelir. Bununla birlikte boya ve cila yapmak ayakkabının parlamasını sağlar. Ayakkabılar yeni gibi görünür. Boya ve cilanın dışında deri ayakkabılar için üretilen iç bölüme dış yüzeye sıkılabilen koruyucu spreyler de bu konuda başarılıdır.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın