2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı ve Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Aynı Malzemeler Kullanılabilir mi?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Süet ve deri ayakkabıların bakımları yapılması gereken modellerdir. Bu bakımlar sayesinde yeni görünümleri sürekli kalır. Ancak sadece yapılacak temizlik ve bakımların etkisi sadece görüntü üzerine değildir. Ayakkabının ömrü bu sayede ciddi oranda uzar ve yıllarca giyilebilir.

Süet ve deri birbirine kısmen de olsa zıt yapıda ve hassaslıkta olan iki ayakkabı türüdür. Bu nedenle temizliklerinin ayrı şekilde yapılması gerekir. Deri için kullanılacak maddeler süete zarar verebilir. Tabii ki tersi bir durum da geçerlidir.

Öncelikle tüm ayakkabı temizliklerinde dikkat edilmesi gereken bir iki ufak detaya yazımızda yer vereceğiz.

deri-ayakkabı.jpg

Hangi ayakkabıyı temizlerseniz temizleyin ilk olarak hassas bölgelerini sona bırakın. Buralara yanlış malzeme sürmek aşınmasına neden olabilir. Bazı maddeler ise renklerini bile değiştirebilir. Bu nedenle ilk olarak genel bir temizlik yapılmalı, sonrasında süet ya da deri kısımları ayrı yarı temizlenmelidir.

Bir fırçayı ya da bezi ıslatarak ayakkabı üzerindeki kaba pisliği alın. Sonrasında bezi ve fırçayı yıkayın ve tekrar aynı işlemi yapın. Süet ve deri ayakkabılarda bu işlemden sonra bile ayakkabı kısmen de olsa paralamaya başlayacaktır. Her iki malzeme de kolay silinse de dikkat edilmediğinde zarar görebilir.

Süet Ayakkabı Temizliği

Süet ayakkabıları temizlemek hakiki deri ayakkabı modellerine göre daha zordur. Çünkü süet, deriye göre çok daha hassastır ve kolay deforme olabilir. Bu nedenle fırça seçiminde, malzeme seçiminde, boya ve bakım yağı seçiminde bu modellere uygun olanlar kullanılmalıdır.

Süet ayakkabılardaki lekeler için büyük fırçalar yerine eski diş fırçalarınızı kullanabilirsiniz. Bunlar hem küçük lekeleri daha detaylı silmenize yardımcı olur hem de daha küçük bir alanda temizleme işlemi yaptığınız için ayakkabının diğer bölgelerine zarar vermezsiniz. Sert fırçalar kullanmak süet yüzeyini aşındırabileceğinden yavaş ve yumuşak şekilde temizleme işlemi yapılmalıdır.

Süet Modeller için Ayrı Ürünler Dikkatlice Uygulanmalıdır

Süet ayakkabıların boyası da farklı olmalıdır. Dieğr ayakkabılarda kullanıla malzemeler süet modeller için uygun değildir. Özellikle açık renkteki ayakkabılarda mümkün olduğunda kaliteli ürünler alınmalıdır. Lekeler, deri yüzeylerde daha kolay çıkarken süet çok çabuk içine hapseder ve daha zor şekilde çıkar. Ucuz boya ve temizlik ürünleri ayakkabıdaki lekeyi yayabilir ve daha da derinlere işlemesine yol açabilir.

Deri Ayakkabı Temizliği

Deri ayakkabıların temizliği ise süetlere göre daha basittir. Deri, dayanıklı ve güçlü olduğundan ayakkabının tamamı sildikten sonra boya işlemi yapılabilir. Boyanın kalitesi düşük olursa ayakkabının zarar görme ihtimali düşüktür ancak kaliteli boya ve cila ile daha iyi sonuçlar alınabilir.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın