2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Yıkanırsa Ne Olur? Zarar Görür mü?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayakkabılar şık görünmemizi sağlayan giyimimizin önemli parçalarından biridir. Erkek ve kadın giyiminde modaya da etki eden ayakkabı modelleri tasarımları ile herkesin ilgisini çekecek seviyeye uzun süre önce geldi. Bu ayakkabılar alındığında güzel görüntüsü ile dikkat çekerken zaman içinde artık o kadar da iyi görünmemeye başlar. İlk halinden uzaklaşan ayakkabıları ise kimse giymek istemez.

Ayakkabılar Özenli Kullanılmalı

deri-ayakkabı.jpg

Bu sebepten dolayı ayakkabıları giyerken biraz özen gösterilmelidir. Giyilmediğinde ise yeni görüntüsünü koruması için temiz bırakılması önemlidir. Bu noktada bazı kişiler ayakkabıları çamaşır makinesinde ya da elde su ile birlikte çamaşır yıkar gibi yıkamaktadır. Bu her ayakkabı için olumlu sonuç vermeyebilir. Örneğin süet gibi hassas ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkandığında yırtılabilir veya parçalanabilir. Deri ayakkabı süete göre dayanıklı olsa da onları makinede yıkamak ne kadar doğrudur?

Deri Ayakkabılar Makinede Yıkanır mı?

Deri ayakkabılar oldukça dayanıklı ve güçlüdür. Dışarıdan gelecek darbelere karşı ayakları korur. Aynı zamanda suya karşıda güçlüdür ve su geçirmezlik özelliği vardır. Ancak bu yine de deri ayakkabı modellerini makinede yıkamanın doğru olduğu anlamına gelmez. Özellikle bazı deri türleri makine içerisinde fazla su ile temas ettiğinde dağılabilir. Deri ayakkabıların genelinde su ile temas ettiğinde bir esneme yaşanır. Kaliteli  ve malzeme olarak daha kalın olanlar kendini tekrar toplayabilir ancak diğerleri için bu geçerli değildir.

Çamaşır Makinesinde Deri Ayakkabı Yıkamak Doğru mudur?

Bu nedenle ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atmadan önce dikkatli olun. Hakiki deri ayakkabı sahibiyseniz hangi deriden yapıldığından emin olun, bunun yanında derinin kalındığını elinizle kontrol edin. İnce bir deriden üretilmişse başka şekilde ayakkabılarınızı temizleyin.

Akan Su Altında Deri Ayakkabı Yıkanır mı?

Direkt çeşmeden akan su ile ayakkabıları yıkamak da benzer sorunlara yol açabilir. Dağılma ve şekil bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca bazı ayakkabı modellerinin tabanları suya karşı dirençli değildir. Fazla su ile temas ettirmek bu tabanları da olumsuz etkileyebilir.

Deri Ayakkabılar Sabun ile Yıkanır mı?

Deri ayakkabılar için sabun kullanmak da her zaman doğru olamayabilir. Bazı kişiler çamaşır makinesine attıktan sonra bir de deterjan ile ayakkabılarını yıkasa da belirttiğimiz gibi eğer ayakkabı buna uygun değilse dağılma yapma ihtimali oldukça fazladır. Ayrıca sabun derinin gözeneklerini tıkayabilir.

Sabun Gözenekleri Tıkayabilir

Deri ayakkabılarda sabun kullanmak bu nedenle doğru değildir. Bazı sabunlar suda tam olarak çözünmez. Bunun yanında gözeneğe girdiğinde tam olarak yıkanmazsa orayı kapatır. Derinin en büyük artılarından biri gözenekli yapısı olduğu düşünüldüğünde bu ayakkabının kalitesini düşürecektir.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın