2.Ürüne Sepette 40 TL İndirim



Deri Ayakkabı Zeytinyağı ile Silinir mi?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabılar kirlendiğinde dışarıya kötü görüntü verir. Ayakkabıların giyim konusunda ne kadar önemli olduğu düşünülürse bu istenmeyecek bir durumdur. Bu nedenle ayakkabıların kirlerden arındırılması gerekir. Peki deri ayakkabılarda bu işlemler nasıl yapılır?

deri-ayakkabı.jpg

Deri ayakkabı temizlemede pek çok yöntem kullanılır. İnternette bununla ilgili onlarca yazı ve bilgi bulunabilir. Bunlardan biri de zeytinyağıdır. Zeytin yağı ile deri ayakkabıların silinebileceği hemen yer ayakkabı blogunda yer almaktadır.

Zeytinyağı nasıl kullanılır?

Zeytinyağı direkt olarak deri yüzeye dökülebilir. Sonrasında fırça ile deriye yedirilerek ayakkabı tamamen temizlenir. Eğer ayakkabı üzerinde kir ve toz varsa öncesinde ıslak bir fırça ile bunları almanız daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Boya ve Cila Varsa Önceden Silinmeli

Bunun dışında eğer ayakkabı üzerinde boya ve cila varsa bunları da silmeniz daha doğrudur. Zeytinyağı doğrudan deri ile temas ettiğinde daha iyi sonuçlar verir. Ayrıca kendine özgü bir koruma alanı da oluşturur. Deri esnek kaldığı için dışarıdan gelen darbelere karşı daha da dirençli olur.

Sıkan Ayakkabılar için Zeytinyağı Kullanın

Zeytinyağı ayakkabıyı yumuşatır. Bunun sayesinde eğer ayakkabılarınız küçük geliyor ve sıkıyorsa zeytin yağı ile onların tekrar esnek olmasını sağlayabilir ve rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Durulama İşlemi İyi Yapılmalı

Zeytinyağı sürdükten sonra ayakkabıyı durulayın. Bunun için yumuşak ve ıslak bir bez yeterlidir. Yağlı yüzey tamamen temizlenene kadar silmeniz gerekir. Bazı kişiler zeytinyağını sadece ayakkabı üzerine dökerek de bakım yapmaktadır. Bunu da deneyebilirsiniz. Bilinen bir zararı yoktur. Ancak ayakkabının kalitesine ve modeline göre koku yapma ihtimali yüksektir.

Zeytinyağı Döküp Beklemek İyi Sonuçlar Verir

Bu nedenle zeytinyağını doğrudan uygulamak istiyorsanız döktükten sonra birkaç saat bekleyebilirsiniz. Sonrasında ise yine fırça ile silerek ardından durulamanız bu kokuların ortaya çıkmasını da engelleyecektir.

Zeytinyağı deri ayakkabı modellerinin hepsinde kullanılabilir. Doğal olması nedeni ile hiçbir zararı yoktur ve ekstradan bir deformasyona neden olmaz. Bu nedenle deri ayakkabılarınızı parlatmak istiyorsanız, temizlemek istiyorsanız zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Deri Ayakkabı Uzun Vadede Kazançlıdır

Deri ayakkabılar bakım yapıldığında senelerce giyilebilir. Derinin dayanıklı yapıda olması buna imkan verir. Zeytinyağı gibi güçlü ve doğal koruyucular ile bu zamanı daha da uzatacak ciddi bir süre yeni ayakkabı almak için para ödemenizin önüne geçer.

Diğer ayakkabı modellerine göre daha pahalı olsa da kullanım ömrü göz önüne alındığında aradaki fark ile aslında kazanç sağlanır. Eskiyen ayakkabı yerine 2-3 ayda bir yenisini almaktansa daha kaliteli bir ürün alıp senelerce giymek daha doğru olacaktır.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın