2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabılar Okulda Giyilir mi?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayak yapısının sağlıklı bir şekilde gelişmesi için küçük yaşlardan itibaren, ayak sağlığını olumlu etkileyecek adımlar atılmalıdır. Çocukların bu konuda bilgisi olmadığından ebeveynlerin yönlendirmeleri önemlidir. Çocukların ileride sıkıntı çekmemesi için duruş ve yürüyüş bozukluğuna yol açacak, parmak şeklini bozacak, düz taban olmasına neden olacak olumsuz hareketlerden ve uygulamalar iyi bilinmelidir. Ayak sağlığını belirleyen ve gelişimi etkileyen önemli faktörlerden biri de ayakkabılardır. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için doğru ayakkabı seçilmelidir.

deri-ayakkabı.jpg

Okul ayakkabısı alırken çocukların ihtiyaçlarına cevap vermesi birinci öncelik olmalıdır. Genel olarak okulda giyilecek ayakkabıdan rahat olması, oyun sırasında çocuğun rahat etmesi, okuldaki etkinliklere katılabileceği modeller alınmalıdır. Bunun dışında bazı okullarda forma giymek hala mecburi olduğundan üniformaya uygun olacak modeller de alınabilir.

Çocuklar için faydalı ayakkabılardan biri hakiki deri ayakkabı türüdür. Hakiki deri ayakkabı yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da oldukça yarar sağlayan modellerdir. Çocukların en fazla ihtiyaç duydu, bir ayakkabıda olması gereken esneklik özelliği deri ayakkabıların öne çıkan özelliklerinden biridir. Okula yürürken, teneffüste oynarken, okulda bir şekilde hareket ederken her zaman ayaklara destek olur.

Omurga Sağlığı ve Gelişimi için Ayakkabılar Önemlidir

Gelişim çağında olan çocukların ayakları ve omurgaları kaliteli ve iyi ayakkabılar ile desteklenmelidir. Bunun içinde alınacak ayakkabının ortopedik olması da gerekir. Ortopedik tabanlar ayak rahatlığının yanı sıra diz, sırt, bel ve omurgaya ekstra yük binmesini engeller.

Kaliteli ve Ortopedik Ayakkabı Dik Oturmayı Sağlar

Ayrıca çok fazla önemsenmese de çocuklar ders sırasında da belli bir duruş pozisyonunda olmalıdır. Bu duruş pozisyonunda ise yine ayakkabıların rolü fazladır. Yerden destek aldığı için ayakkabı çocuğun rahat etmesini engelliyorsa, doğru oturmasını da engelleyecektir. İyi ve ortopedik bir ayakkabı çocukların ders dinlerken de dik durmasını sağlar.

Nefes Alma Özelliği Olan Ayakkabılar Alınmalı

Bunun dışında hakiki deri ayakkabı modelleri okul haricinde sokakta, oyun oynarken, gezerken ve diğer sosyal aktivitelerde de giyilebilir. Nefes alan deri, çocuklar oynarken ayaklarının terlemesini önler. Terleyen ayaklardaki nem ayakkabıya geçtiğinde burada bakteri oluşumu görülür. Bu şekilde ayakkabı giyildiğinde bakteriler ayakta mantar oluşumuna dahi yol açabilir. Ayrıca ayakkabıdan kötü koku da gelir. Başlangıçta ayakkabıda görülen sorunlar zamanla ayaklara da geçer. Bu nedenle özellikle çok fazla hareketli olacağı için çocukların giyeceği ayakkabılar mümkün olduğunda fazla nefes almalıdır.

Spor Yapan Çocuklar için Ayrı Ayakkabı Alınmalı

Hakiki deri ayakkabı bu gibi aktivitelerde ve okulda son derece kullanışlıdır. Ancak çocuk ayrıca bir spor ile uğraşıyorsa buna uygun ayakkabı modelleri alınmalıdır.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın