2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabının Boyası Çıkar mı?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabı kullananların karşılaştığı durumlardan biridir. Özellikle açık renk çorap giyildiğinde daha fazla göze batar. Bazı deri ayakkabıların çoraplara renk çıkarması çorapları kirli gösterdiğinden bu durumu engellemek için farklı uygulamalar yapılır. Bu yöntemlerden bazılarını yazımızda bulabilir ve ayakkabılarınız boya çıkarıyorsa evde deneyebilirsiniz. O yöntemlere geçmeden önce deri ayakkabılar neden boya çıkarır, boya çıkarması normal midir, boya çıkaran deri ayakkabı kötü müdür? Gibi birçok kişinin aklına gelen sorulara cevap verelim.

Deri Ayakkabılar Neden Boya Çıkarır?

Deri ürünleri doğal olduğu için temas ettiği yüzeye boya çıkarması normaldir. Çoğunlukla kahverengi, lacivert, mavi ve bordo renk ayakkabılarda görülür. Bu aslında kötü gibi görünse de aslında derinin doğallığını koruduğu gösterir. Bu nedenle ayakkabılarınız boya çıkardığında onların kötü olduğunu düşünüp farklı bir ayakkabı almanız iyi bir ayakkabıyı çöpe atmanız demektir. Peki, deri ayakkabıların boya çıkarması nasıl engellenir?

Deri Ayakkabıların Boya Çıkarması Nasıl Engellenir?

deri-ayakkabı.jpg

İlk akla geldiği gibi denenecek yöntemlerden biri ayakkabıyı silmektir. Boya genelde ayakkabının içindeki deri parçalarından çıktığı için özellikle ayakkabının iç tarafında ayrı bir temizlik işleminin yapılması daha iyi sonuçlar verecektir.

Silerken farklı malzemeler kullanabilirsiniz. Beyaz sirke bunun için kullanılan doğal ürünlerden biridir. Beyaz sirke de doğal yapıda olduğundan deriye zarar vermez. Derinin yapısını değiştirmez ve renginin solmasına neden olmaz. Öncelikle sirkeyi uygun miktarda dökmek için bir fısfıs içine koyup ondan sonra boya çıkaran bölgeye sıkabilirsiniz. Ayakkabıyı hemen giyeceğiniz durumlarda sirkeyi fazla dökerseniz, ayakkabının sirke kokmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle yeteri kadar dökmek için birkaç kere boya bırakan yere sirkeyi püskürtün. Sonrasında yumuşak bir bez ile iyice silin. Sildikten sonra bölgeyi ayrıca temiz bir su ile durulayın. Bu işlemden daha az boyanın çoraplara çıktığını görebilirsiniz.

Tek Seferde Boyanın Çıkması Engellenemeyebilir

Boya çıkıyorsa bunu tek seferde ortadan kaldırmak çoğu zaman mümkün olmayabilir. Aşamalı olarak çıkan boya azaltıldığında bir süre sonra tamamen kaybolacaktır. Çıkan boya için farklı bir işlem yapmak istemiyorsanız o şekilde ayakkabıyı giymeye devam edebilirsiniz. Deri doğal olduğu için ayaklara bir zarar vermeyecektir. Ayrıca ayakkabı kullanıldıkça çıkan boya kendiliğinden azalacaktır.

Koyu Renk Çoraplar Giymek Başlangıçta Bir Çözüm Olabilir

Boyanın görünürlüğünü azaltmak için koyu renkli çoraplar giyebilirsiniz. Bu tür çoraplara boya çıksa bile açık renkli olanla göre daha az kirli görünecektir.

Giydiğiniz çoraplar ayakkabınız ile benzer tonlarda olduğunda boya daha az göze çarpacaktır. Örneğin kahverengi deri ayakkabı varsa onun içine yine koyu kahverengi tonlarda çorap giydiğiniz boya neredeyse görünmez hale gelecektir.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın