2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimParmak Arası Terlik, Düz Tabanlı Sandaletler Sağlığa Zararlı mı?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Havaların ısınmasıyla birlikte düz tabanlı terlikler, parmak arası terlik ve sandaletleri yavaş görmeye başladık. Birçok kişi hem rahatlığı hem de hafifliği nedeni ile bu tür ayakkabıları tercih etse de sağlık açısından bunları sürekli giymek doğru mudur?

deri-ayakkabı.jpg

Öncelikli olarak hem yüksek topuklu ayakkabıların hem de düz taban terliklerin sürekli giyilmesi halinde ayaklarda ve bacaklarda çeşitli sorunlara neden olduğunu belirtelim. Parmak arası terlik ve sandalet ayak ve bacaklara yeteri kadar destek vermediği için duruş sorunlarına yol açar. 

Bunları çok seven ve giymek isteyenler mutlaka olacaktır. Bu ayakkabılar giyildiği anda zarar veren, direkt duruş problemi yaratan ayakkabılar değildir. Belli günlerde, gündelik hayatta, dışarıda çok fazla zaman geçirilmeyen günlerde giyilebilir. Sorunlar daha çok düzenli kullanımda ortaya çıkmaktadır. Düz taban giymeyi sevenler ise bu modeldeki deri ayakkabıları tercih edebilir.

Aşil Tendonuna Zarar Verebilir veya Ağrı Yapabilir

Sandalet ve parmak arası terliklerin diğer bir problemi ise aşil tendonuna fazla yük bindirmesidir. Ayakta durmayı ve yürümeyi sağlayan aşil tendonu, aşırı yüklenmeye maruz kaldığında zedelenir. Ayak yapısı normalde bacağa tam olarak dik değildir. Biraz daha eğilimli durur. Bunun için ayakların topuktan desteklenerek bacak ve ayağın eşit konumlara getirilmesi amaçlanır. Bu konumdayken hem ayak daha rahat bir pozisyonda kalır hem de aşil tendonuna fazla yük binmez. Terlik ve sandalet modellerinde bu eğim topuk bölgesinden verilemeyeceği için tendon fazla zorlanır. 

düz-taban-deri-ayakkabı.jpg

Bunun yerine düz taban giymeyi sevenler düz taban deri ayakkabı alabilir. Bu sorunlar deri kalitesi ile ortadan kalkar ve ayak sağlığını olumsuz olarak etkilemez.

Sandalet ve Parmak Arası Terlikte Topuk Üzerinde Fazla Baskı Olur

Aynı sorun topuklar için de geçerlidir. Aşil, topuğun hemen üzerinde yer alır. Bu nedenle aşilin zorlandığı bir konumda topuğun zorlanmaması düşünülemez. Bacak ve ayağın aynı düzlemde olmaması bu nedenle topuğun da fazladan bir baskı ile karşılaşmasını sağlar. 

Kalın Taban Deri Ayakkabılar

Kalın taban deri ayakkabı modelleri, sürekli ayak ağrısı çeken, dizlerinde bileklerinde hep bir zorlanma hisseden kişiler için iyi bir tercihtir. Bilek, bacak, ayak ve topuk desteği bulunan ayakkabılar giyildiğinde, önceden var olan ağrılar bir hafta içinde tamamen geçecektir.

Kalın taban deri ayakkabı modelleri ile birlikte iç tabanda da ortopedik tabanlar kullanıldığında ayaklar için her şey ideal duruma gelmiş olur.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın