2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimGezi, Yürüyüş ve Sosyal Yaşamda Deri Ayakkabı Giymenin Artıları

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Yürüyüş yaparken konforu yakalamak ilk amaç olmalıdır. Çok çabuk yorulduğunuzda istediğiniz yürüyüş keyfini almada sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bu gibi aktivitelerde doğru ayakkabıyı giymek önemlidir. Peki, gezi ve yürüyüşlerde hangi ayakkabılar giyilmelidir? Hakiki deri ayakkabı gezide giyilir mi?

deri-ayakkabı.jpg

Öncelikle giydiğiniz ayakkabının modeli ne olursa olsun ayağınızı sıkmamalıdır. Ayağınızın rahat kalması, gezi sırasında çabuk yorulmanızı engeller. Aynı şekilde bol olması da bir rahatsızlık verecektir. İdeal olan ayakkabının burun kısmında parmaklarınızın sıkışmayacağı kadar boşluk bırakmaktır. Bu boşluk ortalama iki parmak kadar olabilir. Aynı şekilde ayakkabının topuk kısmı da ayağınıza tam oturmalıdır. Gezi sırasında hareket ettikçe topuğunuzun ayakkabı içinde hareket etmesi hem yara olmasına ve su toplamasına hem de ayaklarınızın ağrımasına neden olacaktır.

Ortopedik Ayakkabılar Giyilmeli

Gezi için alınacak ayakkabılarda olması gereken özelliklerden biri de ortopedik olmasıdır. Bu tür ayakkabıların tabanlarının ortopedik olması yürüyüş yaparken vücut ağırlığının eşit olarak ayaklara paylaştırılmasını sağlar.

Dış Taban Seçimi İyi Yapılmalı

Bulunacağınız ortama göre ayakkabının dış tabanını belirleyebilirsiniz. Örneğin gideceğiniz yerde çok fazla engebe yoksa, taş, kum gibi ayağınıza batacak maddeler yoksa ve düz bir yerde yürüyecekseniz düz taban ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Hakiki deri ayakkabı ve düz taban yürürken rahat etmenizi sağlayacağı gibi aynı zamanda bileğinizi de aşırı yüklenmeye karşı korur. Esnek olan deri, ayaklarınız uzun yürüyüşler sonunda şişse bile sıkışmasını engelleyecektir.

Ancak yürüyeceğiniz yer şehirden uzak ve taş parçaları ile doluysa ince taban ayakkabı giyildiğinde bunların ayağınıza batmasına yol açabilir. Maddelere karşı ayağınızı koruyacak bir taban olması işinize daha fazla yarayacaktır. Ayrıca kalın taban deri ayakkabı sayesinde taş, tümsek veya diğer yabancı parçaları ayaklarınız daha az hisseder.

Ayak parmakları da vücut ağırlığını hisseder. İlk olarak tabana gelen basınç sonrasında parmaklara doğru gider. Bu nedenle ayakkabının burnunun geniş olması bu yükten daha az etkilenmesini sağlayacaktır.

Soğuklara Karşı Korumalı

Kalın taban ayakkabının diğer bir avantajı ise soğuk günlerde ayakların daha az etkilenmesini sağlamasıdır. Kışın yapacağınız gezilerde konfora ek olarak soğuklara karşı direnç oluşturabilecek modeller tercih edilmelidir. Eğer çok fazla yürüyecekseniz ağır bot ve çizmeler yerine, yürürken ayağınıza destek olacak, kışlık deri ayakkabı modellerini tercih edebilirisiniz. Ayaklar üşüdüğünde sadece ayaklar değil vücut ısısı da bundan olumsuz etkilenir. Bu da hasta olmanıza neden olabilir.

Nefes Almalı ve Esnek Olmalı

Yazın yapacağınız gezilerde ise nefes alan malzemeden üretilen, esnek, hafif ve kullanışlı ayakkabılar alabilirsiniz. Hakiki deri ayakkabı esnekliği, nefes alması ve kullanışlı olması bakımında yine giyilebilecek ayakkabı türlerinden biridir.

 

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın