2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimHakiki Deri Ayakkabı Boyama

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Kıyafet bütünlüğünü sağlayan en önemli parçalardan biri ayakkabılardır. Her ne kadar önemsiz gibi dursa da ayakkabı modeli, rengi ve temizliği en az kıyafetler kadar dışarıya olumlu mesaj verir. Ayrıca ayakkabıların belli bir özgüven sağladığı da bilinmektedir. Durum böyle olunca elimizdeki ayakkabıların iyi temiz görünmesini sağlamak için farklı bakımlar yapmalıyız. İzleyeceğiniz yol ayakkabının türüne göre değişiklik gösterse de temel olan nokta ayakkabının yeni ve temiz olmasıdır. Ayakkabı boyama, temizleme gibi işlemler özellikle deri ayakkabı kullananalar için bir soru işaretidir. Hangi ürünün ayakkabıya zarar vereceği, hangi boya markasının kullanılacağı merak edilir. Özellikle ilk kez deri ayakkabı kullanan birisi bunların cevabını bulmada zorlanabilir. Deri ayakkabı boyama oldukça basittir. Yazımızda hakiki deri ayakkabı ve suni deri ayakkabıları nasıl boyayacağınız hakkında bir kaç yönteme yer vereceğiz.

Hakiki Deri Ayakkabı Boyama

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabınızın türü ne olursa olsun öncelikle boyama yapmadan önce ayakkabı yüzeyinin temiz olduğundan emin olun. Kirli bir yüzeye boya sürmek güzel bir görüntüyü oluşturmaktan uzak tersine kötü bir görünüme neden olacaktır. Bu nedenle ayakkabınızı boyamadan önce mutlaka ıslak mendille yüzeyindeki kiri ve tozu alın. Hakiki deri ayakkabı sahibiyseniz ıslak mendil yerine nemli bir bez de tercih edebilirsiniz.

Ayakkabınızın tozunu aldıktan sonra kuruması için bir kenara bırakın. Ayakkabınız tamamen kuruyana kadar orada bırakın. Bıraktınız yerin fazla güneş almamasına dikkat edin. Güneş gören deri ayakkabı zaman içinde renk kaybına uğrar.

Ayakkabı kuruduktan sonra bir sünger ile boyayı alın ve ayakkabının tamamına sürün. İlk aşamada süngere az boya alın. Fazla boya ayakkabıda kaldığında istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Boya işlemini tamamladıktan sonra ayakkabıyı 10-15 kuruması için bırakın. Kurumasını beklerken isterseniz cila da yapabilirsiniz. Boya tamamen kuruduktan sonra yeni gibi görünen ayakkabılarınızı artık giyebilirsiniz.

Süet ayakkabınız varsa boyama işlemi biraz daha uğraştırır. Süet ayakkabılar içindeki malzeme nedeni ile kiri ve tozu çok fazla gösterir. Bu nedenle her kullanımdan sonra silinmesi gerekir. Süet ayakkabılarınızı boyarken yine aynı işlemleri yaparak kuruması için bekletmeniz gerekir. Bu tür ayakkabılar zor kuruyacağı için içinde kağıt havlu koyabilirsiniz. Ayakkabı tamamen kuruduktan sonra üzerinde leke varsa onları sünger yardımıyla alın. Çıkmayan lekeler için farklı çözümler de deneyebilirsiniz. Doğal temizleyicilerin yanında süet ayakkabılar için üretilen özel temizleyicileri de alabilirsiniz. Doğal temizleme yöntemlerinden en etkilisi beyaz sirkelerdir. Beyaz sirkeler aşındırıcı özellik göstermez. Yalnızca temizleme ve parlatma yapar. Bu nedenle özellikle lekeli görüntüler için ilk sıralarda tercih edilebilecek yollardan bir tanesi olmalıdır.

Ayakkabı Boyası Nasıl Yapılır?

Ayakkabı boyamak ilk başlarda zor gibi gelse de alıştıkça kolay hale gelen bir uygulamadır. Birkaç noktaya dikkat ederek tatmin edici şekilde ayakkabılarınızı boyayabilir ve sanki yeni alınmış gibi giyebilirsiniz.

Boyama işleminde süngere olabildiğinde az boya alın. Tek seferde ayakkabıyı boyamaya çalışmaktansa az boya alıp bölüm bölüm boyamak daha doğrudur. En azından ayakkabı boyasında tecrübeli değilseniz bu şekilde boyamanız hata yapmanızın önüne geçer. Süngeri ayakkabıya sürerken düz hareketler yapmayın. Dairesel hareketler ayakkabı boyamada her zaman daha iyi sonuçlar verir.

Ayakkabı boyarken karşılaşılan durumlardan bir tanesi ise süngerin ayakkabıya yapışıp kalkmasıdır. Bu boyanın kurumuş olduğunu gösterir. Böyle bir durumda iz çıkan bölümü düzeltin ve oraya tekrar boya sürmeyin. Eğer boya yapmaya devam ederseniz ayakkabının bir tarafı diğer taraflara göre daha yoğun görünecektir.

Ayakkabı Boyamada Boya Markası Önemli mi?

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabı boyası üreten birçok firma var. Bu firmalar her ayakkabı rengi ve modeli için farklı farklı boyaları satışa sunmaktadır. Bunlardan hangisinin sizin ayakkabınıza uygun olduğunu anlamak için boyanın özelliklerini iyi okumanız gerekir. Bazı boyalar ayakkabı üzerinde kötü görüntülere neden olabileceği gibi yanlış boya kullandığınızda geri döndürülmez hatalar da oluşabilir.

Doğru boyayı bulduğunuza emin olduğunuzda işin önemli bir kısmını tamamlamış olursunuz. Bu noktadan sonra hangi boya markasını aldığınızın pek de önemi yoktur. Yeni bir ayakkabı aldığınızda yanında o ayakkabıya uygun bir boya da alabilir ve memnun kalmanız halinde sonrasında aynı boyayı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Boyayı ve spreyi kullandıktan sonra ağzını kesinlikle kapatın. Ağzı açık kaldığında boya ve sprey kuruyacağı için kullanılamaz hale gelir. Ayrıca boya sürülse bile renk değişimi yapabilir.  Rengin canlılığı azalabilir. Bunları engellemek için her boya işleminden sonra boya ve spreyin ağzını kapattıktan sonra uygun bir yerde muhafaza edin.

Deri Ayakkabılar Nasıl Parlatılır?

Hakiki deri ayakkabı için üretilen özel spreyler vardır. Bunlar ayakkabınızın yeni gibi görünmesini sağlayacak ürünlerdir. Spreyleri kullanmak ise çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey spreyi kullanmadan önce ayakkabıyı temiz hale getirmek. Ayakkabıyı fırça yardımı ile temizledikten sonra aldığınız parlatıcı spreyi ayakkabı üzerine uygun şekilde püskürtün. Kuruması için 10 dakika kadar bekletin. Bu süre ayakkabı modelinize ve spreyin özelliklerine göre uzayabilir veya daha da kısa sürebilir. Ayakkabıyı giymeden önce tamamen kuruduğundan emin olun.

Suni deri ayakkabılarda da aynı durum geçerlidir. Normal ayakkabılarda kullandığınız sünger, fırça, sprey ve boyaları kullanabilirsiniz. Suni deriler hakiki derilere göre daha hassastır. Bu yüzden yüksek alkollü temizleyiciler kullanmamaya çalışın.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın