2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimKarbonat ve Kabartma Tozu ile Deri Ayakkabı Temizleme

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Beğenilen ve favori ayakkabının lekelenmesini kimse istemez. Lekeler ayakkabıyı kirli gösterirken aynı zamanda bu da kötü bir görünüme neden olur. Ayakkabıların stil yansıtma konusunda ne kadar önemli olduğunu bilenler bu konuya daha da fazla dikkat ederler. Peki, ayakkabı lekelendiğinde ne yapmak gerekir? Deri ayakkabı lekesi çıkar mı?

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Deri Ayakkabı Lekesi Çıkar mı?

Deri ayakkabı modelleri herkesin dolabında yer alır. Spor ayakkabılarda, klasik ayakkabılarda, Oxford, Loafer gibi daha resmi modellerin tamamında deri ürünleri kullanılır. Günlük kullanımda bunların lekelenme ihtimali daha fazladır. Özel günlerde giyilen ayakkabıları sadece çıkardıktan sonra ve giyerken boyamak onları korumak için yeterlidir. Ancak her gün giyilen ayakkabılar çim, kahve, toz, su ve tuz lekeleri ortaya çıkar. Böyle bir durumla karşılaşanlar bu lekelerin çıkıp çıkmayacağını merak edebilir. Yazımızda deri ayakkabıdan bu lekelerin nasıl çıkacağını bulabilir ve evde uygulayarak lekeli ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.

Evde Deri Ayakkabıdan Leke Çıkarma

Lekelerin en büyük zararı ayakkabının parlaklığını alması ve kirli göstermesidir. Lekeler kalıcı hale gelmeden uygun şekilde temizlenirse basit şekilde ayakkabıdan çıkartılabilir. Özellikle hakiki deri ayakkabı özelinde bu daha da önemlidir. Deri iyi bir emici olduğundan üzerine bir şey döküldüğünde, sürüldüğünde bunu çabuk şekilde emer. Derinin içine işlediğinde ise bu lekeleri çıkarmak daha zordur.

Karbonat ve Kabartma Tozu

Evde leke çıkarmada bir numaralı ürün karbonat ve kabartma tozudur. Deriye zarar vermemeleri en büyük avantajlarıdır. Bunun yanında leke çıkarma konusunda da oldukça başarılıdır. Karbonatı ve kabartma tozunu direk olarak leke üzerine döküp fırça ile silerek uygulayabilirsiniz. Deriye zarar vermeyeceği için bunları lekenin olduğu yere daha yoğun şekilde dökmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Bunun haricinde direkt uygulamak yerine isterseniz su ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Bir çay bardağı suya 1 yemek kaşığı karbonat ya da kabartma tozu atarak ayakkabılarınızın her yerini silebilirsiniz. Bu sayede ayakkabıların da parlamasını sağlamış olursunuz.

Deri Ayakkabılar Çamaşır Makinesinde Yıkanmamalı

Lekeleri çıkarmak için yapılan yanlışlardan biri de çamaşır makinesinde yıkamaktır. Deri ürünler ile su temas ettiğinde deri deforme olabilir. Su derinin rengini değiştirebilir. Özellikle yağışlı günlerde ıslanan deri ayakkabı veya deri ceket, deri çanta gibi ürünlerin hemen kurutulması gerekir. Yağıştan bile etkilenen ayakkabıları çamaşır makinesine atmak daha kötü sonuçların çıkmasına neden olabilir.

Islanan ayakkabıları kurutmak için pudra kullanabilirsiniz. Pudrayı özellikle ayakkabının içine döktüğünüzde terleme sorununu da çözmüş olursunuz. Ayakkabı ıslakken içine gazete kağıdı koymayın. Islak deri ile gazete temas ettiğinde renkleri ayakkabıya bulaşabilir.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın