2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimKışın Hangi Ayakkabılar Giyilir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Kışın giyilen ayakkabıdan hem rahat olması hem de soğuklardan koruması beklenir. Tabii ki bulunulan coğrafyaya göre seçilen ayakkabı modelleri arasında farklar olabilir. Ancak Türkiye düşünüldüğünde çoğu bölgede kışların sert ve yağışlı geçtiği düşünülürse buna karşı ayakları koruyabilecek ayakkabıların alınması daha doğru olacaktır.

deri-ayakkabı.jpg

Rahatlık, deri ayakkabı için bilinen ve herkesin bu ölçüde giydiği modellerdir. Bunun yanında dayanıklı olması kışın soğuktan ve yağıştan da etkilenmenizi önler.

Kar Yağan Bir Bölgede Yaşıyorsanız Dikkat!

Kar yağışının fazla olduğu bir bölgede yaşıyorsanız buna önlem olarak kalın tabanlı, bot ve çizmeleri tercih edebilirsiniz. Farklı markaların ve üreticilerin satışa sunduğu hem klasik kıyafetler ile hem de spor kıyafetler ile giyilebilecek birçok bot ve çizme modeli vardır. Bunlardan bir tanesini seçerken üretiminde gerçek deri kullanılmasına dikkat etmeniz kışı daha rahat geçirmenizi sağlar.

Topuklu Ayakkabı, Kundura Tabanları Kış için Uygun Değildir

Kışın uygun olmayan ayakkabı modellerinden biri topuklu ayakkabılardır. Özellikle kar yağışı sonrası kayganlaşan zeminde topuklu ile yürümek zordur ve kayma ihtimali yüksektir. Bu nedenle en azından yağışlı günlerde ve yağış sonrası karlar eriyene kadar daha düz ve kalın taban ayakkabılar tercih edilmelidir.

Erkekler için de durum aynıdır. Kundura ve Oxford tipi ayakkabılar kar üzerinde yürümenizi zorlaştırır. Özellikle bu tür ayakkabıların altı kaymak için çok müsaittir. Kuru zeminde bile bu ihtimal varken yağışlı günlerde diğer ayakkabı modellerini giymek daha doğru olacaktır.

Az Yağış Alan Bölgedeyseniz Bot ve Çizme Dışında Bir Model Giyebilirsiniz

Eğer yaşadığınız yerde kış nispeten hafif geçiyorsa, az yağış alıyorsa farklı modellere de yönelebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun alacağınız ayakkabının soğuktan koruması, belli bir oradan nefes alması gerekmektedir. Sadece estetik açıdan beğendiğiniz bir ayakkabı, kışın giymek için uygun değilse sağlığınız bundan olumsuz şekilde etkilenebilir.

Kalın Deri Soğuklara Karşı Daha Etkilidir

Aldığınız ayakkabıda kalın deri kullanılması soğuktan daha az etkilenmenizi sağlar. Hakiki deri ayakkabı modelleri içinde kalın ve kullanışlı olanar genelde dana derisinden üretilir. Bunlar dışında yine alternatif modeller de tercih edilebilir. Aldığınız ayakkabının diğer özellikleri de kış için uygunsa bunları da seçebilirsiniz.

Kalın Çoraplar Giyin

Soğuklara karşı alabileceğiniz diğer bir önlem ise çoraplarınızdır. Dikkat edilmese de çoraplar da ciddi bir koruma sağlar. Bu nedenle pamuklu, ayağınızı terletmeyecek, yaza göre daha kalın olacak çorapları tercih etmelisiniz. Kalın çoraplar için ayakkabılarınızda belli bir boşluğun olması gerekir. Aksi durumda ayaklarınız sığmayabilir. Bu yüzden kışlık ayakkabı alırken deneme şansınız varsa kalın çoraplar giyerek deneme yapın.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın