2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimUzak Durulması Gereken Ayakkabılar

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayakkabılar ayak sağlığına doğrudan etki eder. Hatta sadece ayakları değil; ayak bileğini, ayak kemiklerini, diz, bel, sırt ve omurganın da sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olur. Kaliteli ve iyi bir ayakkabı bunlara katkı sağlarken kötü ve ucuz ayakkabılar ise bunların tersi olarak zararlı olabilir.

Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir

En fazla karşılaşılan sorunlar; ayakların sürekli ağrıması, ayakta mantar oluşumu, kemiklerde şekil bozukluğu, bel ve sırt ağrısı, yürüme ve duruş bozuklu, hareket ederken zorlanma olarak sayılabilir. Bu gibi sağlığınızı olumsuz etkileyecek ayakkabılardan ziyade birz daha fazla para vererek sağlıklı ayakkabılar almak daha doğru olacaktır. Bu noktada hakiki deri ayakkabı ve benzer kalitedeki ürünler ayaklara, dizlere, bel ve omurgaya destek vereceği için öncelikli olarak alınması gereken modellerdir.

Uzak Durulması Gereken Ayakkabılar

Ayakkabı alırken sadece şekline bakmak sonrasında belirttiğimiz sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle bir ayakkabı seçerken bazı özelliklerine bakmanız sonrasında bir türden problemler ile karşılaşmanızı ve canınızın sıkılmasını engeller.

Ortopedik Olmayan Ayakkabılar

Ortopedik tabanlar hareket edildiğinde oluşan basıncı eşit olarak yayar. Bu sayede ayakların bir tarafına ve eklemlere aşırı yük binmeyeceğinden kısa sürede yorulma, ağrı gibi sorunlar görülmez. Ancak ortopedik olmayan tabanlar basıncı bir noktaya yönlendirebilir. Bu da gün sonunda taban ağrılarına, diz ve bileklerin ağrımasına, sırt ve bel ağrılarına yol açabilir.

Ayakta Çalışanlar için Daha Önemli

Özellikle ayakta çalışıyorsanız veya gün içinde çok fazla yürüyorsanız ortopedik olmayan ayakkabılar haftalar içinde bu sorunları yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle bir ayakkabı aldığınızda etiketine bakın, ayakkabı özellikleri inceleyin. Ortopedik taban kullanılmadığını gördüğünüzde ayakkabı modeli ve rengi ne kadar hoşunuza giderse gitsin başka bir ayakkabıya yönelin.

Plastik Malzemeli Ayakkabılar

Ucuz plastikten yapılan ayakkabıların maliyeti çok düşüktür. Seri üretim ürünleri olduğunu için piyasada çok sayıda yer alır. Ucuz fiyattan satıldığı için tercih edilse de belirttiğimiz nedenlerden dolayı ayak sağlığı açısından zararlıdır.

Nefes Alma Özelliği Olmadığından Ayaklar Terler ve Kötü Koku Oluşur

deri-ayakkabı.jpg

Öncelikle plastik malzemenin hakiki deri ayakkabı gibi nefes alması beklenemeyeceği için ayakların terlemesine neden olur. Terleyen ayaklar plastik ile temas ettiğinde mantar oluşumu ve kötü koku sorunu ortaya çıkar. Çünkü ayak terlediğinde bakterilerin üremesi için gerekli şartlar oluşur ve bu plastik ile temas ettiğinde mantar oluşmasına yol açar. Ayak mantarının ve kötü kokunun diğer bir nedeni ise ayak hijyenine dikkat edilmemesidir. Hakiki deri ayakkabı kullansanız bile ayak hijyenine önem vermediğinizde bu türden sorunları yaşamanız mümkündür.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın