2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimYeni Ayakkabılar Daha Çabuk Nasıl Esnetilir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Yeni alınan ayakkabılar ilk birkaç hafta boyunca tam olarak rahat hissettirmez. Ayakların belli bölümlerinden sıkar. Bunun deri ayakkabı özelinde nedeni; derinin liflerinin henüz esnemediği için sık durmasıdır. Doğal bir malzeme olduğu için deriler durdukça sertleşir ve lifleri birbirine yaklaşır. Bu zamanla gevşer ve ayakkabılar daha rahat gelmeye başlar. Bu süreci hızlandırmak isteyenler için bazı yöntemler vardır. Bunlardan birkaç tanesini uygulayarak 1 hafta gibi kısa bir sürede ayakkabıların esnemesi sağlanabilir.

Deri oldukça dayanıklı ve sağlam bir malzemedir. Yüksek kalitede bir deri ayakkabınız varsa bunları esnetmek diğerlerine göre daha zor olabilir. Ancak bir kere ayağınızın şekklini aldığında ise kolay kolay şekil değiştirmez. Sürekli olarak ayak şeklinizde kalır, yamulma ya da deforme olma gibi ayakkabının estetik görünmesine engel olacak sorunlar görülmez.

  1. Farklı Ayakkabılar Giyin

Ayakkabılar giyildikçe açılır ve rahatlar. Bu doğru bir bilgidir. Ancak bu doğru diye yeni alınan ayakkabıyı her gün giymek, daha uzun süre kullanınca daha çabuk esneyeceğini düşünmek yanlıştır. Aksine ayakkabı sürekli giyildiğinde deri tam olarak gevşeme imkanı bulamaz. Liflerin açılması için arada bir ayakkabının dinlendirilmesi gerekir. Bu nedenle aldığınız ayakkabıyı 2-3 günde bir bekletin.

  1. Boya ve Cila Yapın

Boya ve cila yapmak deri liflerinin yumuşama süresini kısaltır. Özellikle aldığınız ayakkabıda kullanılan deri kaliteli bir deri ise hem boyayı hem de cilayı kolayca emer ve sertliğini kaybeder. Bu nedenle ayakkabıları giydiğinizde veya giymeyip beklettiğiniz mutlaka ilk haftalar 2 günde bir boyasını cilasını yapın.

  1. Doğal Yağları Deneyin

Boya ve cila dışında ayakkabınızı da korumanızı sağlayacak diğer ürünler ise doğal yağlardır. Bunlardan en fazla kullanılan yağ ise zeytinyağıdır. Zeytin yağını ayakkabının deri bölümünün üzerine birkaç damla döktükten sonra fırça ile derinin yüzeyine yedirin. Yağ tamamen deri tarafından emildiğinde anlık olarak daha da yumuşak hale geldiğini dokunarak da anlayabilirsiniz.

  1. Günlük Yürüyüş

deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabı ilk alındığında esnesin diye uzun süre ya da sürekli kullanmak doğru değildir. Ancak ayakkabı bu sürede hiç kullanmamak da derinin yine sert kalmasına neden olur. Bu nedenle günlük işlerinizde yeni aldığınız ayakkabıları giyin. Yürüyüşlerinizde hakiki deri ayakkabı giymek aynı zamanda ayaklarınızın yorulmasını da önler.

Yürüyüş yaparken genelde düz yollarda yürümeye dikkat edin. Eğer ayakkabı ayağınızı çok sıkıyorsa numarasını yanlış almış olabilirsiniz. Farklı bir ayakkabı deneyerek bunu öğrenebilirsiniz.

Ayakkabının başlangıçta sıkması tüm ayakkabı modellerinde görülür. Bu ayakkabının kötü olduğunu göstermez. Sadece ayakkabılara ayaklarınızın alışması için belli bir sürenin geçmesi gerekir.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın